im. Jana Drzeżdżona w Chmielnie

Historia

 

Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Drzeżdżona w Chmielnie

Tradycje związane z czytelnictwem w Chmielnie sięgają końca XIX, kiedy to z inicjatywy ks. J. Szotowskiego utworzono tu bibliotekę Towarzystwa Czytelni Ludowych. W 1911 roku kościelny i jednocześnie bibliotekarz skarżył się Gazecie Grudziądzkiej, że niektórzy chmielanie zachowują się tak jakby o istnieniu biblioteki nie wiedzieli ''bo wcale z czytelni nie korzystają".

Do czytania polskich książek, a pamiętajmy, że były to czasy zaborów, zachęcali mieszkańców miejscowi księża. Proboszcz Hoffmann był prezesem Towarzystwa Czytelni Ludowych na powiat kartuski. W okresie międzywojennym o czytelnictwo dbał jego następca. Okupacja hitlerowska położyła kres tej działalności.

Po II wojnie światowej, Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielnie otwarto w 1948 roku dzięki zaangażowaniu miejscowych nauczycieli. Augustyna Kowalska przez kilka lat prowadziła tę małą, liczącą około 2oo woluminów placówkę usytuowaną na terenie szkoły. W 1962 roku, po wybudowaniu Wiejskiego Domu Kultury przeniesiono tam znacznie już wtedy powiększony księgozbiór.
Od 1990 roku biblioteka funkcjonuje w obecnym pomieszczeniu i obejmuje wypożyczalnię, czytelnię oraz kącik dla dzieci. Od 45 lat ma też chmieleńska biblioteka swoją filię w Miechucinie. Obecny księgozbiór biblioteki głównej liczy około 18000 woluminów, a filii 13000.

Od 1997 roku biblioteka posługuje się własnym exlibrisem, którego autorką jest nieżyjąca już, utalentowana plastycznie, kierowniczka tej placówki - Irena Fąferko.
W 1998 roku Rada Gminy Chmielno nadała bibliotece imię Jana Drzeżdżona, wybitnego pisarza kaszubskiego i polskiego, badacza i propagatora literatury swojego regionu, wspaniałego nauczyciela szkolnego i akademickiego, żarliwego rzecznika idei regionalizmu, który z Chmielnem związany był w latach 1984 – 1992, kiedy to zasiadał w jury pełniąc funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Finału Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”.
Od 2003 roku biblioteka jest gminną instytucją kultury działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej.

Biblioteka od 2004 roku do chwili obecnej cyklicznie otrzymuje dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości wydawniczych w ramach programu „Upowszechnianie i Promocja Czytelnictwa”.
W 2006 r. biblioteka gminna przystąpiła do programu IKONK@ i otrzymała z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji 3 zestawy komputerowe z oprogramowaniem, a w 2011 roku zakwalifikowała się do Programu Rozwoju Bibliotek pozyskując po jednym zestawie komputerowym wraz z oprogramowaniem dla biblioteki głównej i filii w Miechucinie.

Od 2015 roku czytelnicy na terenie biblioteki gminnej i filialnej mają możliwość korzystania z bezprzewodowego Internetu.

W 2017 roku rozpoczęto tworzenie bazy komputerowej w systemie LIBRA.

Głównym zadaniem biblioteki jest gromadzenie zbiorów i udostępnianie ich czytelnikom, a oprócz tego prowadzi dość szeroką działalność kulturalną i oświatową taką jak: specjalne prelekcje, przeglądy nowości, wystawy tematyczne, spotkania autorskie czy wycieczki do biblioteki. W celu promowania czytelnictwa wśród najmłodszych biblioteka zaprosiła BAJKOWY KSIĄŻKOBUS.

Praca z dziećmi, spotkania z pisarzami, wystawy, konkursy dla najmłodszych „Mój przyjaciel miś” należą do stałych propozycji w działalności biblioteki.

Wiele czasu w pracy placówki przeznacza się na działania związane z edukacją regionalną. Kilka lat temu byliśmy współorganizatorami wojewódzkiej konferencji poświęconej temu zagadnieniu w pracy bibliotekarzy. Zgromadziliśmy całkiem pokaźny zbiór literatury związanej z tą tematyką i w ten sposób staramy się wspierać nauczycieli regionalistów i wszystkich zainteresowanych dziejami naszej małej ojczyzny. Od 2016 roku biblioteka jest współorganizatorem GMINNEGO KÒNKÙRSU DLÔ CZËTIŃCÓW "MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ".

Od 2017 roku biblioteka realizuje projekt dla najmłodszych „Z książką na start”

Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielnie dostosowuje zakres i formy działania do potrzeb lokalnego środowiska, realiów zmieniającego się świata oraz własnych możliwości finansowych. Wspomaga szeroko rozumianą edukację społeczną. Jako lokalny ośrodek informacji naukowej stara się zapewnić społeczeństwu szeroki dostęp do wiedzy oraz promować książkę i czytelnictwo.

Od listopada 2020 roku biblioteka realizuje projekt "Mała Książka Wielki Człowiek".